Information

Guardians of Freedom, neboli Strážci svobody, je projekt U.S. Ambassador’s Youth Councilu, který uspěl ve výběru Small Grant Programu Velvyslanectví Spojených států amerických. Za cíl si klade představit středoškolákům demokracii jako koncept, který je neodmyslitelně spojen s našimi každodenními rozhodnutími a volbami, a není pouze nějakým vzdáleným filozofickým konceptem teoreticky popisujícím náš politický systém. V tomto duchu první československé ústava a ústava České republiky inspirované ústavou Spojených států odkazují na lid a občany jako stavební kámen demokratického systému, jenž je vybudován na občanské angažovanosti, dialozích a činech a nelze jej brát za samozřejmý.

Tato myšlenka je v tomto projektu zprostředkována skrze narativ o tzv. „zapomenutých hrdinech“, kteří v etapě mezi lety 1945–1948, když se rozhodovalo o svobodě a budoucím osudu československého státu, bojovali za zachování demokratické tradice, často ve spolupráci se západními spojenci. Přestože tento boj v roce 1948 prohráli, a jsou tudíž často opomíjeni v hodinách dějepisu, jejich příběhy by neměly být zapomenuty, jelikož jsou příkladem nesamozřejmosti demokracie a nutnosti ji bránit.

In order to make this topic as attractive as possible for high school students, it is presented not only in written form, but also in the form of a board game created in cooperation with the US Embassy in Prague, Warsaw, Oslo, and Norwegian non-profit organizations. The aim is to develop a debate on the nature of a democratically functioning state in the generation of high school and university students.

Stáhněte si sborník v PDF, nebo si ho přečtěte v elektronické verzi na speciálním webu.

 

Projekt vznikl ve spolupráci s:

Projekt v digitální verzi je k dispozici zde.

Comprehensive collection

Jednou ze součástí projektu Guardians of Freedom je také souhrnný sborník, který si klade za cíl co nejvíce zatraktivnit téma boje za demokracii (nejen) u středoškolských studentů. Témata příspěvků se primárně zaměřují na osudy tzv. „zapomenutých hrdinů“, kteří v období mezi lety 1945–1948 bojovali za zachování demokratické tradice. Přestože tento boj v roce 1948 prohráli, a historie na ně tak občas zapomíná, jejich příběhy by dle našeho názoru neměly být zapomenuty, jelikož jsou příkladem nesamozřejmosti demokracie a nutnosti ji bránit.

We would like to stir up the debate on the defense of democracy with the fates of people who were affected by the "defeat of the system" and in 1948 had to face a difficult question - what to do when facing totalitarianism? Should they escape to exile? Should they stay in Czechoslovakia with the possibility of being arrested or tried? Should they help convert persecuted people?

Odpovědi nejen na tyto otázky, ale i mnoho dalších ve svých příspěvcích budou hledat Martin Nekola  politolog a historik, specializující se na nedemokratické režimy a československý exil po únoru 1948, zakladatel a první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček, ředitel památníku Lidice Eduard Stehlík či projektová manažerka Charles University Innovations Prague s.r.o. Daniela Králíková. Role editora se zhostil Pavel Borčevský.

Board Game

Projekt Guardians of Freedom (česky Strážci svobody) si klade za cíl vytvořit inovativní nástroj, který učitelům  pomůže se vzděláváním mládeže o mechanismech demokracie a podpoří aktivní účast mladých občanů. Prostřednictvím inovativního vzdělávacího nástroje, deskové hry Koláč demokracie, projekt přispěje k podpoře občanské účasti a zapojení mladých lidí do diskuze o demokracii.

The game, developed by a Norwegian non-profit organization – Rafto Foundation for Human Rights, allows building an understanding of democracy and the role of citizens in protecting it. It encourages students to use their existing knowledge and experience to analyze what democracy is, what its ingredients are, along with defining the challenges to democracy and how they can be addressed. The game puts students’ input at the center, making their voices valuable and important. By building a better understanding of how democracy works, and how it can be protected, the game promotes active and responsible citizenship, as opposed to indifference or disenchantment.

The project will also benefit the community of teachers and educators working with civic education. We plan to distribute the game to interested schools, organizations, and institutions working with youth, where it can be used with different groups and in different contexts. Teachers and educators will receive a useful educational tool they can use in and outside the classroom to approach topics of democracy and civic engagement in an attractive way.

 

Sbornik Guardians of FreedomDownload