Informace

Guardians of Freedom, neboli Strážci svobody, je projekt U.S. Ambassador’s Youth Councilu, který uspěl ve výběru Small Grant Programu Velvyslanectví Spojených států amerických. Za cíl si klade představit středoškolákům demokracii jako koncept, který je neodmyslitelně spojen s našimi každodenními rozhodnutími a volbami, a není pouze nějakým vzdáleným filozofickým konceptem teoreticky popisujícím náš politický systém. V tomto duchu první československé ústava a ústava České republiky inspirované ústavou Spojených států odkazují na lid a občany jako stavební kámen demokratického systému, jenž je vybudován na občanské angažovanosti, dialozích a činech a nelze jej brát za samozřejmý.

Tato myšlenka je v tomto projektu zprostředkována skrze narativ o tzv. „zapomenutých hrdinech“, kteří v etapě mezi lety 1945–1948, když se rozhodovalo o svobodě a budoucím osudu československého státu, bojovali za zachování demokratické tradice, často ve spolupráci se západními spojenci. Přestože tento boj v roce 1948 prohráli, a jsou tudíž často opomíjeni v hodinách dějepisu, jejich příběhy by neměly být zapomenuty, jelikož jsou příkladem nesamozřejmosti demokracie a nutnosti ji bránit.

Aby se toto téma pro studenty středních škol co nejvíce zatraktivnilo, je představeno nejen psanou formou ve souhrnném sborníku, ale též formou deskové hry, jež vznikla ve spolupráci s Velvyslanectvím USA v Praze, Varšavě a Oslu a norskými neziskovými organizacemi, které mají za cíl rozvíjení debaty o podstatě demokraticky fungujícího státu v generaci středoškolských a vysokoškolských studentů.

Stáhněte si sborník v PDF, nebo si ho přečtěte v elektronické verzi na speciálním webu.

 

Projekt vznikl ve spolupráci s:

Projekt v digitální verzi je k dispozici zde.

Sborník

Jednou ze součástí projektu Guardians of Freedom je také souhrnný sborník, který si klade za cíl co nejvíce zatraktivnit téma boje za demokracii (nejen) u středoškolských studentů. Témata příspěvků se primárně zaměřují na osudy tzv. „zapomenutých hrdinů“, kteří v období mezi lety 1945–1948 bojovali za zachování demokratické tradice. Přestože tento boj v roce 1948 prohráli, a historie na ně tak občas zapomíná, jejich příběhy by dle našeho názoru neměly být zapomenuty, jelikož jsou příkladem nesamozřejmosti demokracie a nutnosti ji bránit.

Rádi bychom sborníkem rozvířili debatu o obraně demokracie a to skrze osudy lidí, které poznamenala „prohra systému“ a museli se v roce 1948 potýkat s nelehkou otázkou – jak se rozhodnout tváří v tvář totalitě? Utéct do exilu? Zůstat v Československu s tím, že je mohou být zatčeni či souzeni? Pomoci převádět perzekuované osoby?

Odpovědi nejen na tyto otázky, ale i mnoho dalších ve svých příspěvcích budou hledat Martin Nekola  politolog a historik, specializující se na nedemokratické režimy a československý exil po únoru 1948, zakladatel a první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček, ředitel památníku Lidice Eduard Stehlík či projektová manažerka Charles University Innovations Prague s.r.o. Daniela Králíková. Role editora se zhostil Pavel Borčevský.

Desková hra

Projekt Guardians of Freedom (česky Strážci svobody) si klade za cíl vytvořit inovativní nástroj, který učitelům  pomůže se vzděláváním mládeže o mechanismech demokracie a podpoří aktivní účast mladých občanů. Prostřednictvím inovativního vzdělávacího nástroje, deskové hry Koláč demokracie, projekt přispěje k podpoře občanské účasti a zapojení mladých lidí do diskuze o demokracii.

Hra, vyvinutá norskou neziskovou organizací Rafto Foundation for Human Rights, umožňuje budovat lepší porozumění demokracii a roli občanů v její ochraně. Vyzývá studenty, aby využili své stávajících znalosti a zkušenosti k analýze demokracie, z čeho se skládá, jaké jsou její problémy a jak je lze řešit. Hra staví nápady studentů do středu pozornosti, čímž zvýrazňuje váhu a důležitost jejich hlasu. Díky lepšímu porozumění, jak demokracie funguje a jak ji lze chránit, hra podporuje aktivní občanské zapojení, v kontrastu s lhostejností či deziluzí.

Projekt bude také přínosem pro komunitu pedagogů vyučující občanskou výchovou. Hru budeme distribuovat zainteresovaným školám, organizacím a institucím pracujících s mládeží. Učitelé a pedagogové tak obdrží užitečný vzdělávací nástroj, pomocí kterého mohou ve třídě i mimo ni atraktivním způsobem přistupovat k tématům demokracie a občanské povinnosti.

 

Sbornik Guardians of FreedomDownload